В останні десятиліття збільшення сільгоспвиробництва йшло в основному за рахунок його хіміко-техногенної інтенсифікації, що призвело до збільшення енерго- і ресурсозатрат у сільському господарстві, хімічного забруднення вирощуваної продукції та навколишнього середовища.
У структурі витрат при вирощуванні сільгоспкультур близько 50% займають
мінеральні добрива, в основному азотні. Без азоту рослина не зможе сформувати повноцінний урожай.
Збільшення вартості енергоресурсів на виробництво мінеральних добрив призводить до їх дорожчання.
Чи є вихід з цієї ситуації? Так – атмосферний азот. У цей час визнана необхідність усілякої біологізації сільськогосподарського виробництва та відновлення біологічного потенціалу ґрунтів. Стабілізуючою ланкою в біологічному землеробстві є бобові культури, однією з яких є соя. Ця рослина має унікальну здатність вступати в симбіоз із бульбочковими бактеріями роду Rhizobium, перетворювати атмосферний азот у біологічний, доступний для харчування рослин.
У звичайних умовах бобові рослини використовують тільки 5-10% свого азотофіксуючого потенціалу, а інокуляція (обробка) насіння сої відселектованими штамами бульбочкових бактерій підвищує цей потенціал на 60-80%. За даними вчених, соя за сезон накопичує в ґрунті до 200 кг азоту в діючій речовині, а це приблизно 600 кг
аміачної селітри у фізичній вазі, вартість якої становить приблизно 260 $.
Для отримання ефекту від бактеризації у світовій практиці інокуляція насіння сої є обов’язковим агротехнічним прийомом.
ТОВ «Науково-дослідний інститут сої» представляє в Україні та країнах СНД компанію
Легум Технолоджі Лтд, Великобританія, продукт нового покоління інокулянт Легум Фікс.
Легум Фікс – інокулянт для сої та інших бобових культур (люпин, віка, люцерна, конюшина, нут). Це сумісна розробка канадських та англійських вчених. Штам бульбочкових бактерій виділили Дейв Хьюм і доктор Хюг Ерл, університет Гуелфа, Онтаріо, Канада.
Розробка препаративної форми – компанія Легум Технолоджі Лтд, Великобританія.
Цей продукт зареєстрований у Канаді, Чехії, Словаччині, Україні, Росії. Також використовується в Іспанії, Ірландії, Португалії, Естонії, Великобританії.
Якісний та кількісний склад препарату:
- 49% осокового торфу, подрібненого і скоректованого до pH 7 малими добавками порошкоподібного вапна;
- 5% полівінілпіролідол (використовується як прилипач);
- 46% живильний розчин, що містить екстракт дріжджів;
- штам бульбочкових бактерій Buadyrhizobium 532 с.
(//agrotorg.net)
Принципова відмінність Легум Фіксу від інших інокулянтів:
1. Збільшена кількість бактерій. Легум Фікс містить на 1 г препарату титр 5 × 109 одиниці колонієутворюючих бактерій Bradyrhizobiumjaponicum 532 с, що дозволило якісніше та ефективніше фіксувати атмосферний азот.
2. Стерильна основа наповнювача - осоковий торф.
До продукту застосовується гамма-опромінення з метою повністю стерилізувати матеріал і автоматизований «асептичний» наповнювач для отримання остаточного продукту, який виключає вміст інших шкідливих організмів.
3. Продукт сумісний з хімічними препаратами для протруювання насіння, що не містять ртуть.
4. При інокуляції насіння активне постачання азоту в рослину розпочинається протягом 3 тижнів після появи сходів. Формування бульбочок починається вже на 10 - 12 день після сходів рослини. Цей період проходить активний розвиток кореневої системи, а процес фотосинтезу незначний і саме фіксація азоту кореневою системою дає старт розвитку листової маси, а звідси і формування високого врожаю.
5. Має тривалий термін зберігання. Термін придатності становить 2 роки від дати виробництва, при цьому не втрачаються якісні показники. Якщо говорити про агротехнічні рядки зберігання, то це три сезони.
6. Продукт зручний у зберіганні. Зберігається при температурі від +2 до +250 С у сухому приміщенні. Не вимагає спеціального
холодильного устаткування або інших спеціальних сховищ. Не допускається заморожування.
7. Легко і якісно наноситься на насіння. Можна проводити суху інокуляцію безпосередньо в бункерах сівалки.
8. Легум Фікс має фітосанітарний сертифікат, не містить домішок і безпечний у застосуванні.
Переваги цього препарату гідно оцінили лідери агропромислового комплексу України: компанія «Приват-Агрохолдинг», Торгова Аграрна Компанія, ТОВ «СП «Нібулон».
Інструкція по застосуванню
Препарат дуже зручний у використанні. Одна упаковка 1,250 кг призначена для інокуляції 500 кг насіння. Необхідно рівномірно висипати вміст пакету на насіння безпосередньо в сівалці та ретельно перемішати. Якщо сівалка має завантажувальний шнек і прийомний бункер, препарат наноситься безпосередньо на насіння сої, що подається в бункер. Також можна проводити і вологу інокуляцію з розрахунку 10 л води на 1 тону насіння і 2,5 кг (два пакети) препарату.
При застосуванні хімічної обробки інокулянт має бути застосований після того як насіння висохне після хімічної обробки.
Насіння має бути висіяне протягом 48 годин, при цьому на насіння не повинні потрапляти прямі сонячні промені.
Інокулянт бере участь у кругообігу азоту і дуже активно використовується в органічному землеробстві. Не чинить шкідливого впливу на навколишнє середовище.
Застосування цього препарату дає можливість гарантовано збільшити врожайність сої та вміст протеїну, а також забезпечити грунт екологічно чистим азотом.